19.01.2016

Epodreczniki.pl – pomysły na ciekawe lekcje

Jak zainteresować uczniów? Jak razem z nimi przygotować ciekawe zajęcia? Gdzie szukać materiałów? Jak sprawić, aby nauka stała się fascynującą przygodą? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na platformie epodręczniki.pl.

Na platformie internetowej epodreczniki.pl znajduje się kompletny zestaw e-podręczników do nauki
14 przedmiotów – od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej: edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, historii i społeczeństwa, historii, wiedzy o społeczeństwie, przyrody, geografii, biologii, chemii, fizyki, matematyki, zajęć komputerowych, informatyki oraz edukacji dla bezpieczeństwa.
Korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne.

E-podręczniki coraz popularniejsze!

E-podręczniki na dobre zagościły w szkołach. Zanotowano już ponad 35 mln wejść na platformę epodreczniki.pl. Według danych zebranych przez wojewódzkie kuratoria oświaty, z e-podręczników skorzystało dotychczas co najmniej 58% uczniów i 48% nauczycieli.

Jak korzystać z e-podręczników?

Wystarczy wejść na stronę epodreczniki.pl, wybrać poziom edukacyjny, przedmiot i rozpocząć pracę. Intuicyjna nawigacja, spisy treści, a także pliki pomocy sprawiają, że korzystanie z e-podręczników jest naprawdę łatwe!
Ośrodek Rozwoju Edukacji proponuje zadania i zasoby do konkretnych zagadnień na wszystkich etapach edukacyjnych. Są to przykłady wybrane i rekomendowane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów, które sprawdziły się jako budzące pasję, pomocne w organizowaniu wspólnej pracy i ożywieniu lekcji.

Projekt edukacyjny z e-podręcznikiem

E-podręczniki można potraktować jako prosty projekt edukacyjny, złożony z czterech etapów.

I etap: zdefiniowanie problemu i dobór grup projektowych. Problem projektu jest formułowany przez uczniów lub z ich udziałem, np. może dotyczyć tematu danej lekcji (np. druga zasada dynamiki Newtona).

II etap: planowanie i opracowanie harmonogramu. Podczas planowania uczniowie opracowują harmonogram i określają termin zakończenia projektu. Warto zadbać, by uczniowie sami zdefiniowali, co będzie dla nich sukcesem i kiedy swoje działania uznają za udane.

III etap: przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem e-podręczników. Należy zachęcić uczniów, by przygotowali fragment zajęć lekcyjnych lub zaproponowali ciekawą pracę domową z e-podręcznikiem. Uczniowskie aktywności warto utrwalić na zdjęciach lub filmie.

IV etap: prezentacja wyników i (samo)ocena. Po pracy z e-podręcznikiem warto zapytać uczniów, czy osiągnęli zamierzony cel i zachęcić do wyrażenia oceny za pomocą informacji zwrotnej:
a) co im się udało?
b) co mogą następnym razem poprawić?
c) w jaki sposób mogą poprawić niedociągnięcia?
d) w jaki sposób mogą lepiej wykorzystać e-podręcznik lub w jaki sposób można byłoby zmienić e-podręcznik, aby stał się bardziej przydatny do nauki?

E-podręczniki – kurs elearningowy

Dla osób pragnących doskonalić swoje kompetencje w zakresie wykorzystania e-podręczników
i e-zasobów w nauczaniu przygotowany został bezpłatny kurs e-learningowy.
Poza treściami ściśle związanymi z e-podręcznikami przygotowano moduł "Prawo autorskie" oraz "Dydaktyka medialna”. Kurs ukończyło ponad 1000 uczestników.
Aktualnie Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił nabór na czwartą edycję - zapisy na stronie kursy.epodreczniki.pl.
Uwagi dotyczące wykorzystania e-podręczników można wysyłać bezpośrednio do ORE za pośrednictwem zakładek „Zgłoś uwagi”, które znajdują się w każdym e-podręczniku.